headset Rádiá arrow_down
Nová registrácia
 /  Články /  Zaujímavosti /  Životní a hudební příběh MIRO ŽBIRKA

Životní a hudební příběh MIRO ŽBIRKA

Zaujímavosti Stanislav 18.10.2016 11:44, aktualizované 01.01.2019 12:45
Miro Žbirka, slovenske hudobne skupiny, Honza Vedral

Životní a hudební příběh MIRO ŽBIRKA - ZBLÍZKA napsal Honza Vedral

Životní a hudební příběh MIRO ŽBIRKA – ZBLÍZKA napsal Honza Vedral.

Posedlost hudbou. Silný životní příběh, který se skrývá za notoricky známými skladbami česko-slovenské legendy Mira Žbirky. Nikdy nezveřejněné fotografie a neuvěřitelné zážitky z bohatého profesního i soukromého života. Kniha MIRO ŽBIRKA – ZBLÍZKAvychází v nakladatelství SLOVART 31. října 2016.

 

Už za dva týdny vyjde výjimečná kniha MIRO ŽBIRKA – ZBLÍZKA. Silný životní příběh Miroslava „Mekyho“ Žbirky z jeho vyprávění zaznamenal novinář Honza Vedral.

Publikace mapuje jeden z nejúžasnějších příběhů československé populární hudby. Žbirka otevřeně hovoří o rozličných peripetiích svého života od nejútlejšího mládí až po dnešek a nevyhýbá se ani tak těžkým okamžikům, jako byla smrt jeho staršího bratra, která ho těžce zasáhla a z níž se dokázal dostat hlavně díky hudbě. Příběh Mira Žbirky působí neuvěřitelně, ale přitom je civilní a přirozený.

V knize je velké množství archivních fotek z dávné minulosti i z nedávné současnosti a najdete tam i kompletní diskografii včetně obalů alb.

 

„Osnovu knihy tvoří jednotlivá Mekyho alba, které na sebe samozřejmě váží jednak řadu osobních příběhů a jednak odkrývají - alespoň pro mne - dosud skryté mechanismy v pozadí předrevoluční i porevoluční hudební branže. Různé zákulisních hry, ale i to, v jakých muzikanti, kteří zářili z obrazovek, žili podmínkách. Nebo jak podstatný byl rozdíl mezi populární scénou v Česku a na Slovensku,“ popisujevlastní knihu Honza Vedral.„Kdyby měla kniha ZBLÍZKA podtitul, zněla by „hudební příběh“, protože se při jejím vzniku ukázalo, že Miro Žbirka často, i když možná podvědomě, psal soundtrack ke svým životním peripetiím,“ doplňuje.

Základ knihy vznikl během roku 2015, kdy se oba pravidelně setkávali v pražském hotelu Alcron. Symbolickém místě, kde Žbirka často nocoval, když ještě nebydlel v Praze. Kousek od Lucerny, kde dlouhá léta žil, v kuchyni skládal své budoucí hity, dole vyprodával sál a v šatnách poznal i svoji ženu, která tam s ním coby studentka přišla udělat rozhovor...

 

 

Štítky

Miro Žbirkaslovenske hudobne skupinyHonza Vedral